top of page

הגנה על הכסף שלכם: מדריך לגימלאים איך להימנע מהונאות בהשקעות.

Updated: Mar 18

כאדם מבוגר, חשוב להיות מודע לסוגי ההונאות השונות שעלולות להתרחש בהשקעות. הרמאים מכוונים לעתים קרובות לאזרחים ותיקים מכיוון שהם עשויים להיות פגיעים יותר ופחות בקיאים בהשקעות. עם זאת, עם מעט חינוך והכנה, אתה יכולים להגן על הכסף שלכם ולהימנע מליפול קורבן להונאה.


מהי הונאה בהשקעות?הונאה בהשקעות מתייחסת לכל פעילות בלתי חוקית המתרחשת בבורסה או בשווקים פיננסיים אחרים. זה יכול לכלול מזימות פונזי, מסחר במידע פנים וצורות אחרות של הטעיה. בהונאת פונזי, למשל, "אמן" ההונאה מבטיח תשואה גבוהה על ההשקעה, אך במקום זאת משתמש בכספם של משקיעים חדשים כדי לשלם על למשקיעים הותיקים. דבר זה יכול לגרום לאובדן מוחלט של כספים עבור המשקיעים.


אחת הדוגמאות המוכרות: ברני מיידוף היה מנהל השקעות שהונה אלפי משקיעים בסכומי עתק של מיליארדי דולרים. הוא הבטיח תשואות גבוהות ללקוחותיו, אך במקום זאת השתמש בכספם כדי לשלם למשקיעים קודמים ולחיות באורח


חיים מפואר. כמובן שהתוכנית שלו קרסה ב-2008, ונגרם נזק כספי משמעותי למשקיעים רבים, כולל ארגוני צדקה וקרנות פנסיה. מיידוף הורשע בסופו של דבר בהונאה בניירות ערך וכיום הוא מרצה עונש מאסר. שערוריית ברני מיידוף היא סיפור אזהרה על החשיבות של זהירות ושקדנות בהשקעה בשוק ההון.כיצד להימנע מהונאות השקעות:


1. בצעו מחקר: לפני השקעה במוצר או בתחום כלשהו, חשוב לחקור ביסודיות את ההזדמנות ואת האדם או החברה שמציעים אותה. חפש מידע באינטרנט, ואם אפשר, בקשו לדבר עם משקיעים אחרים שהשקיעו באותה הזדמנות.


2. לימדו: השתדלו ללמוד על הונאות נפוצות, גימלאים צריכים להיות מודעים לסוגים הנפוצים ביותר של הונאות, כגון הונאות טלמרקטינג, הונאות פיננסיות והונאות באינטרנט, תמיד תהיו סקפטיים לגבי אנשים המציעים לכם להשקיע תחת לחץ או באמצעות מניפולציות.3. היזהרו מהבטחות לתשואות גבוהות: תשואות גבוהות יכולות להיות מאוד מפתות, אבל

צריך לשים לב כי זאת נורת אזהרה 💡✋🏻. אם הזדמנות השקעה נראית טובה מכדי להיות אמיתית, כנראה שהיא לא אמתית, היזהרו מכל מי שמבטיח תשואות גבוהות ללא סיכון.

3. עודדו ספקנות: עליכם להטיל ספק בהצעות לא רצויות ולעולם לא למסור מידע אישי בטלפון או באינטרנט מבלי לאמת את זהות האדם או הארגון,

עשו כל מה שאתם יכולים, בקשו רישיון מקצוע בתוקף, המלצות, אישורים, תשאלו שאלות ונסו להבין האם יש מניע זדוני.

4. בקשו עזרה: קבלתם הצעה? בקשו עזרה מבני משפחה, חברים או אנשי מקצוע מהימנים. עוד בטרם נפגשתם עם האדם או הארגון המעוניין שתשקיעו באמצעותו, בקשו שאותו אדם יתלווה לפגישה וישאל שאלות עבורכם. זה יתן לכם ביטחון ולעיתים אותו אדם יכול למנוע הונאה ולשמור עליכם.

5. היו פעילים חברתית: מחקרים מראים כי גימלאים המשתייכים לקהילה או קבוצה פעילה חברתית נוטים פחות ליפול קורבן להונאות.


6. תיעזרו בטכנולוגיה: למרות קצב ההתקדמות המהיר בטכנולוגיה תנסו כמה שיותר להשתמש בה ולהכיר אותה, אחד הכלים הפשוטים שקל להשתמש בהם - זיהוי מי מתקשר אליי? ניתן להפעיל אפליקציות לחסימת שיחות ספאם או מסננים באימייל כדי לעזור לכם להימנע משיחות והודעות לא רצויות.

7. פרטיות: שמרו על פרטיות המידע הפיננסי שלכם, הימנעו ממסירת מידע אישי או מידע פיננסי שלכם, אל תשתפו אותו עם גורמים שאתם לא מכירים, אל תמסרו מידע כזה בטלפון או בדואר אלקטרוני. רמאים משתמשים לעתים קרובות במידע זה כדי לגנוב את הזהות שלכם או את הכסף שלכם.

8. דיווח על פעילות חשודה: מסרו ודווחו על כל פעילות חשודה לרשויות ולבנק או לחברת האשראי שלכם, דווחו גם לאנשים שקרובים אליכם.

9. קבלו הכל בכתב: לפני שאתם משקיעים, וודאו שיש לכם הבנה ברורה של ההשקעה והתנאים וההגבלות הכרוכים בכך. קבלו את כל ההבטחות וההסכמות בכתב, וודאו שאתם מבינים הכל לפני שאתם חותמים על מסמכים. נסו להימנע מהשקעות שאינן מפוקחות, השקעות שאין בהם שקיפות וחוסר בהירות, תנסו לקבל כמה שיותר מידע.

10. חוסר מידע: לעולם אל תשקיעו במשהו על סמך מידע של אדם שאתם לא מכירים, או איש מקצוע שלעולם לא פגשתם, תנסו ליזום מספר פגישות, לקבל כמה שיותר מידע לגבי אותו בעל מקצוע, בקשו המלצות ותנסו להבין, האם אותו אדם מלווה אנשים בגיל שלכם? בקשו לדבר איתם ושאלו על החוויה.

11. "הצעות לזמן מוגבל": היזהרו מהשקעות הזמינות רק בהצעה לזמן מוגבל, תחקרו את אותן "הזדמנויות" ונסו להבין מדוע יש מגבלת זמן?

לסיכום, לעולם אל תמהרו להחליט לגבי השקעה, קחו את הזמן כדי לוודא שאתם מבינים את ההזדמנות, סיכונים והסיכוים שיש בכל השקעה, לפני שאתם מחליטים להשקיע את כספכם, תתייעצו עם גורם שקרוב אליכם, עשו בדיקה יסודיות והתייעצו עם יועץ פיננסי.


במידה וקרה לכם מקרה שכזה נשמח לשמוע, שלחו הודעה וואצאפ ישירה.

24 views0 comments

Comments


bottom of page