top of page

תחזית S&P500 יגיע ל15,000

ה-S&P 500 יגיע ל-15,000 עד סוף העשור, אומר טום לי, שצפה את העלייה של 2023 טום לי, האסטרטג בשוק ההון שזכה לשבחים על כך שחזה את העלייה בשוק המניות בשנה שעברה, מציע תחזית ל S&P500 חדשה ואופטימית שיכולה להצדיק המשך השקעה במניות לשנים הקרובות.

"במצב נורמלי, אם זהו מחזור S&P רגיל, לפי הדמוגרפיה, ה-S&P 500 צריך להיות על 15,000 עד סוף העשור," אמר לי, ראש מחקר ב-Fundstrat Global Advisors, בפודקאסט Odd Lots של בלומברג שפורסם ב-21 ביוני.

תחזית S&P500 יגיע ל15,000


תחזית S&P500 🔍 איך השוק יכפיל את עצמו פי שלוש?

לי מעריך כי במצב השורי הזה השוק יראה עליית ערך שנתית של 20%, כאשר הצמיחה ברווחים תייצג 12% עד 15% מסך כל העלייה. זה אומר שהתרחבות היחס מחיר/רווח תהיה 5% לשנה.

"בוא נזכור דבר אחד, שהקורונה הוכיחה לנו שהעסקים הרבה יותר עמידים ממה שחשבנו. אז למה שנייחס להם את אותו יחס מחיר/רווח כמו לפני זה, בידיעה שאם נסגור את הכלכלה העולמית, נעלה את האבטלה בצורה חדה, יהיו הפרעות עצומות בשרשרת האספקה, ובכל זאת החברות מצליחות לנהל רווחים? אני חושב שהמודל יכול לגדול בקצב גבוה יותר מ-5%." בכך הוא מעלה את התחזית ל S&P500

תחזית S&P500 🎯 והתחזיות של Fundstrat

נכון לעכשיו, Fundstrat מציבה יעד סיום שנה של 5,200 ל-S&P 500, הנמצא על 5,464. לי, שצפה במדויק שהמדד יסיים את 2023 על 4,750 (והוא סיים על 4,769), ציין שהם בדרך כלל מעדכנים את היעד שלהם באמצע השנה, שזה בעוד כמה שבועות.

הוא ציין כי התחזית הנוכחית שלהם מבוססת על ממוצע רווחים של $270 ויחס מחיר/רווח של 18, אך כעת הממוצע קרוב יותר ל-$285 או יחס של 20 עד 21, מה שמעלה את היעד ל-5,800.

תחזית S&P500 📘 "זהו ראלי קלאסי"

"העלייה הנוכחית בשוק המניות היא למעשה 'ראלי קלאסי' כמו בספרים, אמר לי על ההתקדמות של השוק עד כה השנה. Fundstrat הודיעה ללקוחות בתחילת יוני כי מאז 1927, 11 פעמים שבהן השווקים היו בעלייה ברבעון הראשון ולאחר מכן נעצרו באפריל, לי אמר כי מאי סימן התאוששות בשווקים ויוני הוא הזמן שבו השווקים חוזרים להיות במצב של "סיכון" (risk-on), כלומר, משקיעים נוטים לקחת יותר סיכונים ולרכוש נכסים עם תשואה גבוהה יותר כמו מניות. למרות זאת, הוא לא מצפה שהשווקים יעלו בצורה רציפה וללא ירידות מכאן והלאה.

🔍 גורמים נוספים לתחזיות

לי הסביר כיצד Fundstrat מגיעה לתחזיות שלה, בכך שהם משתמשים בהיסטוריה וסומכים על מגוון רחב של אותות בין-שוקיים. הם מאמינים ששוק האג"ח חכם יותר משוק המניות. זו הסיבה שאומרים שמניות הן "תחום של תלמידים עם ציונים נמוכים". הכוונה היא ששוק האג"ח נחשב ליותר מתוחכם ויציב משוק המניות.

גורמים נוספים שמשפיעים על התחזיות כוללים את המדיניות המוניטרית — "אי אפשר להילחם בפד" (בבנק הפדרלי) — ותלות בגישות תמטיות (נושאים מרכזיים) על פני מחזוריות. לדוגמה, העובדה שהמילניאלז (דור ה-Y ילידי שנות ה80 וה90) משנים את הכלכלה. משמעות המשפט "you can’t fight the Fed" היא שהמדיניות של הבנק הפדרלי משפיעה רבות על השווקים והמשקיעים צריכים לקחת זאת בחשבון.

🌍 מחסור עולמי בעבודה

גורם משמעותי נוסף בחישובים של Fundstrat הוא "מחסור עולמי עצום בעבודה," שהחל בשנת 2015 ולא ייפתר עד 2035. לי מציין כי שני המקרים הקודמים של מחסור עולמי בעבודה הסתיימו בעליות חדות במניות הטכנולוגיה. המשמעות היא שכאשר יש מחסור בעובדים, חברות טכנולוגיה נוטות להצליח יותר בשל הצורך בפתרונות אוטומציה וחדשנות.

תחזית S&P500 🤖 והשפעת הבינה המלאכותית על השווקים

בדיון על השפעת הבינה המלאכותית על השווקים, לי אמר כי כמו עם הבום כגדול באינטרנט בשנות ה-90, וול סטריט תמיד "ממעיטה בערך הטכנולוגיה" בשלבי הצמיחה המוקדמים שלה. הוא נותן דוגמה מהעבר: כשהטלפונים הסלולריים הופיעו לראשונה, אנשים חשבו שזה צעצוע יוקרתי שיהיה רק למי שמרוויח $75,000 בשנה.

🌐 החשיבות של AI והטכנולוגיה

לי מדגיש ששיעור האימוץ של הבינה המלאכותית הוא מרשים, אבל השימוש שלה חשוב במיוחד בגלל שיש מחסור בעובדים. הוא חושב שסביר מאוד שאנחנו ממעיטים בערך ההכנסות שכל החברות הללו יעשו. הבינה המלאכותית מציעה פתרונות לאוטומציה של תהליכים רבים, וזה קריטי במיוחד בתקופה של מחסור בעובדים, מה שיכול להוביל לרווחים משמעותיים לחברות המפתחות ומשתמשות בטכנולוגיה הזו.

תחזית S&P500 📉 והמצב השוק הנוכחי

לי מאמין כי חלקן של המניות הטכנולוגיות במשקל השוק העולמי יעלה ל-40% עד 50%, לעומת כ-18% כיום. הסיבה לכך היא שעלות העבודה החוזרת (recurring labor costs) תוחלף בהשקעות הון (capital investment). במילים אחרות, חברות ישקיעו יותר בטכנולוגיה ובאוטומציה כדי להחליף את הצורך בעובדים, מה שיוביל לעלייה משמעותית בערך המניות הטכנולוגיות. בנוגע לכך שחלקים גדולים מהשוק רואים ביצועים בינוניים, לי אמר שהמניות "רעבות למזומן" עם 6 טריליון דולר בצד, אפילו אם המדדים בשיאים חדשים. כלומר, יש הרבה כסף שלא מושקע באופן פעיל בשוק, וכל הכסף שכן מושקע, מתמקד בעיקר בטכנולוגיה. אם המדיניות המוניטרית תוקל, או שאנשים ישתכנעו בכך, אז ההתרחבות תהיה די מהירה מאוחר יותר השנה. כלומר, יש פוטנציאל להתרחבות הרווחים בשוק מעבר לשמות הטכנולוגיה הגדולים כמו Nvidia. לי מתכוון לכך שאם תהיה הקלה במדיניות הפדרלית (הורדת ריבית לדוגמה), זה יוביל לעלייה רחבה יותר במניות מכלל הסקטורים ולא רק בטכנולוגיה.


20 views0 comments

Comments


bottom of page